اخبار, محیط زیست

اهمیت پلاستیک در صنعت کشاورزی

اهمیت پلاستیک در صنعت کشاورزی

پلاستیک ها روند تولید، حفاظت و حمل‌ونقل محصولات کشاورزی را تغییر داده اند. برخی عقیده دارند بدون نایلون و پلاستیک، صنعت کشاورزی و باغداری دچار مشکلات جدی می شود. اهمیت پلاستیک در صنعت کشاورزی را می توان با بررسی رشد و بازدهی محصول و سودآوری کشاورزان، متوجه شد. پلاستیک کشاوررزی نوعی نایلون عریض است که هزینه تولید محصولات کشاورزی را کاهش می دهد و موجب افزایش بهره وری کشاورزی و حفظ محیط زیست می شود. پلاستیک کشاورزی و باغداری از مواد پلی اتیلن مرغوب تهیه می شود و دارای استانداردهای ویژه ای است. این محصول برای فضای بیرون تولید شده و در برابر تابش مستقیم نور آفتاب و اشعه ماورابنفش مقاوم است.

پلاستیک کشاورزی انعطاف پذیزی بالایی دارد و استفاده از آن آسان است. تغییرات آب و هوایی و باد و غیره موجب خوردگی و پوسیدگی پلاستیک نمی شود مهم تر اینکه این محصول در برابر مواد شیمیایی مقاومت خوبی دارد و تداخلی در به کارگیری کود و سم و غیره ایجاد نمی کند. قیمت ارزان این پلاستیک ها موجب شده تا در همه امور مرتبط با کشاورزی از آن استفاده شود.

کاربرد پلاستیک در صنعت کشاورزی

نایلون کشاورزی به صورت رول های با متراژ بالا و عریض تولید می شود. نایلون مرغوب ضد اشعه ماورابنفش بوده و از آسیب به گیاه جلوگیری می کند. از دیگر خواص این پلاستیک ها می توان به حفظ گرما در فصول سرد و جلوگیری از تبخیر آب در گرما، اشاره کرد. نایلون و پلاستیک قابل بازیافت نیز برای استفاده در صنعت کشاورزی تولید شده که محیط زیست را آلوده نمی کند. کاربرد پلاستیک در صنعت کشاورزی بسیار متنوع است  در این مقاله به برخی از آنها اشاره شده.

نایلون گلخانه ای

تولید و پرورش محصولات خارج از فصل، سودآورترین بخش در کشاورزی است و بسیاری از کشاورزان به این امر اشتغال دارند. علاوه بر تولید سبزیجات و صیفی جات، صنعت پرورش گل های زینتی نیز، به همین روش گلخانه ای انجام می شود. ارزان ترین و رایج ترین محصول برای ایجاد گلخانه، پلاستیک کشاورزی است. ابتدا یک فضای ویژه برای گیاهان در نظر گرفته شده که با اسکلت فلزی محدود می شود. برای پوشش سقف و دیواره های اسکلت فلزی، پلاستیک عریض قابل استفاده است.

استفاده از پلاستیک در صنعت کشاورزی و گلخانه داری ارزان تر از مصالحی نظیر شیشه، تمام می شود. مواد اولیه نایلون گلخانه ای، پلی اتیلن و همان پلاستیک است.  گیاهان برای رشد در خارج از فصل نیازمند نور، رطوبت و دمای مناسب هستند که با پلاستیک گلخانه ای می توان همه این شرایط را فراهم کرد. حتی در یخبندان و باد و شرایط آب و هوایی نامطلوب هم این پلاستیک ها کارایی و مقاومت خوبی دارند.

استرچ محافظ 50 یاردی

قیمت اصلی 129,900 تومان بود.قیمت فعلی 103,900 تومان است.
استرچ یک ورق چسبنده باریک است که برای پوشش مواد غذایی به کار می رود. استرچ رولی غذا برای موادی نظیر میوه و سبزیجات و گوشت و شیرینی و غیره مناسب است.
0 روز 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

دستکش اقتصادی 100 عددی

قیمت اصلی 36,900 تومان بود.قیمت فعلی 29,500 تومان است.
دستکش یکبار مصرف وستا برای مصارف عمومی و خانگی با قیمت رقابتی موجود شد. کیفیت محصول تضمینی و بدون ایراد و اشکال است.
0 روز 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

کیسه زیپ‌دار سایز متوسط 25 عددی

قیمت اصلی 76,900 تومان بود.قیمت فعلی 61,500 تومان است.
کیسه زیپ دار وستا ضخیم و کاربردی. زیپ کیپ وستا در ابعاد 20*25 تولید شده. جهت اطلاع خریداران عمده، کیسه های زیپ دار در کارتن 40 تایی موجود شد.
0 روز 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

سفره یکبار مصرف کاغذی

قیمت اصلی 119,900 تومان بود.قیمت فعلی 95,900 تومان است.
سفره یکبار مصرف کاغذی وستا از مواد درجه یک و مرغوب تهیه شده. سفره یکبار مصرف کاغذی در خانه و سالن های غذاخوری کاربرد گسترده دارد.
0 روز 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

کیسه زباله رولی مشکی سایز ۶۵x۸۰

قیمت اصلی 57,900 تومان بود.قیمت فعلی 46,300 تومان است.
خرید و قیمت کیسه زباله رولی مشکی سایز ۶۵x۸۰ اقتصادی. ضخامت عالی و اندازه مناسب برای رفع زباله روزانه. بدون نشتی و پارگی
0 روز 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

سفره یکبار مصرف مدل لالیک

قیمت اصلی 139,900 تومان بود.قیمت فعلی 111,900 تومان است.
سفره های لالیک وستا با  چاپ رنگی مناسب برای منازل و سالن های غذاخوری پرفراژدار و با عرض 100 سانتی‌متر و طول 10 متر عمده و تک  
0 روز 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

نایلون مالچ برای پوشاندن خاک

پوشش خاک با نایلون مالچ

مالچ کردن با یک لایه پلاستیک از شیوه های مرسوم در کشاورزی است که برای جلوگیری از تبخیر آب، انجام می شود. حفظ آب و رطوبت در اطراف ریشه گیاه ضروری است و با این کار می توان شرایط رشد بهتر گیاه را فراهم کرد. ابتدا یک لایه سبک و نرم از کاه، برگ یا علف های بریده روی سطح قرار می گیرد سپس کاور پلاستیکی خاک و ریشه گیاه را از آسیب حفظ می کند. مالچ پلاستیکی از تلفات گیاه جلوگیری می کند و بهترین شیوه برای کاشت صیفی جات است. نایلون مالچ به حفظ رطوبت زمین کمک کرده و از رشد گیهان هرز جلوگیری می کند.

پلاستیک در صنعت کشاوری برای ضدعفونی خاک

خاک کشاورزی حاوی باکتری های مفید و میکروارگانیسم های ضروری برای رشد گیاه است اما همین خاک می تواند به سادگی به انواع میکروب ها و بیماری ها آلوده شود. کشاورزان ابتدا خاک را ضد عفونی و میکروب زدایی می کنند تا شرایط کشت محصول فراهم شود. روش های سنتی استفاده از مواد شیمیایی، آلوده کننده محیط زیست است اما با کمک پلاستیک کشاورزی می توان از شیوه های طبیعی، میکروب ها را حذف کرد. نایلون کشاورزی در مقیاس وسیع روی سطح خاک پهن می شود تا رطوبت و گرما در زیر آن حبس شود. باروری محصول با از بین رفتن آلودگی های خاک، بیشتر خواهد شد.

کاربرد پلاستیک در صنعت کشاورزی

 

نایلون کشت نهال

نایلون و پلاستیک در صنعت کشاورزی و باغداری از مواد پر مصرف است. کشت انبوه نهال بدون استفاده از پلاستیک ها، بسیار هزینه بر است. کیسه های نایلونی نقش گلدان را دارند و بازدهی مطلوب را با کمترین هزینه فراهم می کنند. رشد اولیه نهال به طور کامل در پلاستیک کاشت، انجام می شود.

پلاستیک در صنعت کشاورزی و آبیاری

حفظ منابع آبی و آبیاری محصولات از موارد حیاتی در امور کشاورزی است. پلاستیک کشاورزی در کنار تمهیداتی همچون آبیاری قطره ای، موثرترین راه برای دستیابی به این امر است. نایلون ها از تبخیر و هدر رفتن آب جلوگیری می کنند و رطوبت مورد نیاز گیاه برای زمان طولانی تری حفظ می شود. حفظ رطوبت اطراف ریشه گیاه، جذب کود و مواد مغذی را افزایش می دهد از طرفی دفعات آبیاری نیز کمتر می شود.

پلاستیک در رونق کشاورزی

پلاستیکUV دار در صنعت کشاورزی

با افزودن برخی مواد اولیه در تولید پلاستیک، ویژگی یووی دار بودن به این نایلون ها اضافه می شود. اشعه uv از تشعشعات مضر نور خورشید است که به گیاهان نیز همچون دیگر موجودات، آسیب می زند. این نایلون ها دارای ویژگی جذب و فیلتر کردن اشعه مضر آفتاب هستند و روی رشد و باروری محصولات کشاورزی تاثیر مثبت دارند.  پلاستیک در صنعت کشاورزی از محصولات ارزان قیمت است و برای مصارف گوناگونی استفاده می شود. هزینه برای خرید پلاستیک یووی دار با تولید محصولات با کیفیت و افزایش بهره وری جبران می شود.

کاربرد نایلون سیلویی ( استرچ سیلاژ)

نایلون و پلاستیک، به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارها برای ذخیره و حفظ سیلوها در صنعت کشاورزی شناخته می‌شوند. استفاده از نایلون استرچ برای جمع‌ آوری و بسته‌بندی علوفه دامی فواید بسیاری به همراه دارد از جمله افزایش طول عمر محصول و حفظ کیفیت آن. همچنین نایلون‌های سیلویی از تخریب محصول جلوگیری می‌کند و مانع هجوم آفات به گیاه می‌شود.

مواد اولیه پلاستیک برای تولید جعبه حمل میوه و بسیاری موارد دیگر نیز به کار می‌روند که رونق صنعت کشاورزی را به دنبال دارد. سوال اینجاست که آیا می‌توانیم در آینده بدون استفاده از پلاستیک‌ها در صنعت کشاورزی کار کنیم؟ آیا ممکن است نایلون و پلاستیک را به صورت کامل از صنعت کشاورزی، باغداری و گلخانه‌داری حذف کنیم؟

امتیاز 0.00 از 0 رای


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *