محصولات, محیط زیست

تفاوت نایلون درجه یک و دو

تفاوت نایلون درجه یک و درجه دو

والاس هیوم کاروترز (Wallace Carothers) شیمیدان و مخترع آمریکایی در مرکز پژوهش DuPont، موفق به ساخت یک پلیمر جدید شد که نایلون نام گرفت. نایلون از پر کاربردترین پلیمرهای شیمیایی در صنایع مختلف است. پلیمرها از اجزایی به نام مونومر تشکیل شده اند که با آرایش های متفاوتی در کنار یکدیگر قرار می گیرند. انواع نایلون با گرید مختلف قابل تولید است. نایلون های درجه یک از همین پلیمرهای طبیعی تولید می شوند و با نایلون درجه دو به لحاظ ساختاری و شکل ظاهری فرق می کنند. تفاوت نایلون درجه یک و دو را در تولید محصولات نایلونی اهمیت زیادی دارد.

محصولات نایلونی در زندگی روزمره نیز مورد استفاده هستند. کیسه های پلاستیکی خرید، کیسه زباله، نایلون استرچ، نایلون گلخانه ای و پلاستیک دسته دار از پر مصرف ترین محصولات پلاستیک و نایلون هستند که می توانند از مواد درجه یک یا دو تولید شوند.

فرق نایلون درجه 1 و 2

تفاوت نایلون درجه یک و دو

محصولات نایلون کیفیت متفاوتی دارند زیرا در موقع تولید، از مواد اولیه یکسان استفاده نشده است. مهم ترین تفاوت در محصولات نایلونی مربوط به کیفیت مواد اولیه است. دو نوع مواد نو و بازیافتی در تولید نایلون استفاده می شود که منجر به نایلون های درجه 1 و 2 می شود.

نایلون درجه یک چیست؟

این نایلون از مواد پتروشیمی تولید شده به این معنی که پلیمرها در ساخت نایلون درجه یک، استفاده می شوند. پلیمرهای به کار رفته در نایلون، مستقیم از طبیعت حاصل می شوند. بسیاری از مواد پلیمری، از مشتقات نفت هستند که در تولید نایلون درجه یک کاربرد دارند. نایلون درجه یک در صنعت غذایی و دارویی کاربرد وسیع دارد. بسته بندی محصولات بهداشتی نیز با نایلون درجه 1 انجام می شود. این نایلون ها در انواع یک لایه و چند لایه برای مصارف گوناگون قابل تولید هستند.

نایلون درجه دو چیست؟

این مواد از بازیافت پلاستیک های ضایعاتی تولید می شوند و کیفیت پایین تری از نایلون درجه 1 دارند. نایلون های ضایعاتی از زباله های خانگی یا تجاری و تولیدی، به دست می آید.  تفاوت نایلون درجه یک و دو  به لحاظ کیفیت و قیمت قابل بررسی است. نایلون های درجه دو، بازیافتی هستند و قیمت کمتری دارند. اگرچه کیفیت این نایلون ها پایین‌تر  است ولی در تولید بسیاری از محصولات، می توان از آن استفاده کرد. برخی از  انواع کیسه زباله و جعبه های حمل میوه نمونه هایی از نایلون بازیافتی هستند. پس از تفکیک زباله ها و جمع‌آوری ضایعات نایلون، مواد گرانولی برای تولید نایلون درجه 2 و حتی 3 به دست می آید.

فویل آلومینیوم سایز متوسط

144,900 تومان
فویل آلومینیوم سایز متوسط برای فضای آشپزخانه، رستوران و غذاخوری ها مناسب است. فویل آلومینیومی وستا با کیفیت عالی و از مواد درجه یک تولید می شود. ابعاد این فویل ها 45 سانتیمتر در 6 متر است.

کیسه فریزر تقویمی

39,900 تومان
کیسه فریزر تقویمی محصولی کاربردی از فروشگاه اینترنتی وستا. این محصول بدون نشت است و  کیفیت درجه یک دارد. قیمت کیسه زباله اقتصادی

کیسه زباله 3 رولی کوچک

99,900 تومان
این محصول برای آشپزخانه های منازل و ادارات انتخاب مناسبی است. کیسه زباله های وستا بدون نشتی و ضخیم هستند.

کیسه فریزر رولی ضخیم نیم کیلویی

119,900 تومان
کیسه فریزر رولی ضخیم نیم کیلویی برای ذخیره و نگهداری مواد غذایی. این محصول به لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.

کیسه زباله بندار سایز بزرگ ۸۰×۶۵ سانتیمتر

84,900 تومان
کیسه زباله بندار سایز بزرگ برای اماکن عمومی و فضای باز مناسب است. کیسه های زباله وستا ضخیم و مقاوم هستند و دچار نشتی و پارگی نمی شوند.

سفره یکبار مصرف مدل آوان

99,900 تومان
سفره‌های یکبار مصرف پرفراژ با عرض ۱۰۰ سانتی متر و طول ۵۰ متر دارای چاپ رنگی؛ سفره یکبار مصرف ۵۰ متری؛</p> 50 قطعه هر قطعه ۱۰۰ در ۱۰۰ سانتی‌متر؛

تفاوت نایلون درجه یک و درجه دو در ساخت

چگونه نایلون درجه 1 و 2 را تشخیص دهیم؟

حتی از روی ظاهر هم می توانید متوجه نو یا ضایعاتی بودن، محصولات نایلونی بشوید. نایلون های درجه یک به لحاظ کشسانی، رنگ و بو تفاوت زیادی با نایلون بازیافتی دارند. با بررسی این موارد می توانید از کیفیت محصول خریداری شده، مطمئن شوید.

تفاوت در مقاومت کششی نایلون درجه 1 و 2

ساده ترین راه برای تشخیص کیفیت نایلون اینست که آن را با دست، بررسی کنید. کمی نایلون را بکشید، اگر زود پاره شد از مواد بازیافتی است. نایلون های درجه یک در برابر کشیدگی مقاومت بیشتری دارند و به آسانی پاره نمی شوند. این ویژگی را با توجه به ضخامت نایلون در نظر بگیرید.

قیمت نایلون درجه یک و درجه دو

تشخیص کیفیت نایلون از روی رنگ

هر دو نوع نایلون قابلیت رنگ پذیری و چاپ را دارند. پروسه تولید نایلون از مواد پلیمری با حرارت زیادی همراه است. نایلون های بازیافتی، دو بار تحت حرارت قرار می گیرند. برای استفاده مجدد از این نایلون ها لازم است تا مراحل ذوب طی شود. ذوب کردن نایلون به منظور استفاده در چرخه تولید، موجب از دست رفتن خاصیت آنتی اکسیدانی شده و روی شفافیت نایلون تاثیر می گذارد. نایلون درجه یک شفاف و نایلون درجه دو کدر و مات است.

تفاوت در بوی نایلون درجه یک و درجه دو

نایلون بوی خاصی دارد ولی تند و زننده نیست. نایلون های ضایعاتی کیفیت پایین تر و بوی بسیار تندتری دارند. تولید کنندگان با افزودن عطر و رایحه های تند، بوی زننده نایلون بازیافتی را تغییر می دهند. همین موضوع برای تشخیص بین درجه 1 یا 2 بودن نایلون، کمک کننده است. منظور از بوی زننده، رایحه ای نامطبوع است که ارتباطی به بوی مرکب چاپ روی نایلون ندارد.

پلاستیک حباب دار بسته بندی

مقایسه نایلون درجه یک و دو

حالا سوال اینجاست که نایلون درجه دو، چرا تولید می شود؟ کیفیت نایلون درجه یک به مراتب بهتر از نوع بازیافتی است اما حتما باید نایلون های ضایعاتی نیز در پروسه تولید قرار بگیرند. نایلون ها از مواد پلیمری و عموما نفتی تولید می شوند. فرایند ساخت نایلون موجب هدر رفتن انرژی زیادی است از سویی ضایعات نایلون، طبیعت را آلوده می کنند. اغلب محصولات مایلون و پلاستیک تخریب پذیر نیستند و حجم زیادی از زباله را تشکیل می دهند. نایلون ها تا صدها سال در طبیعت باقی می مانند و منابع آب و خاک و هوا را آلوده می کنند.

تفاوت نایلون درجه یک و دو از نظر قیمت هم قابل بررسی است. برای تولید کیسه زباله نیازی به استفاده از مواد نو و پلیمرهای درجه یک نیست. قیمت کیسه زباله بازیافتی کمتر است و برای فضای باز نیز کاربرد خوبی دارد. کیسه زباله های مشکی و متوسط و بزرگ برای مدیریت پسماند شهری عالی هستند. از این محصولات می توان در باغ ویلا، حیاط، فضای سبز اداری و غیره استفاده کرد. البته کیسه زباله خانگی بهتر است از مواد نو باشد زیرا در فضای کوچک و بسته، استفاده می شود. انتشار بوی تند و نامطبوع در فضای خانه، اصلا جالب نیست.

ویژگی های نایلون درجه یک و درجه دو

به طور کلی برای مصارف بهداشتی همیشه از نایلون درجه یک استفاده می شود در سایر موارد می توان نایلون درجه را نیز استفاده کرد. اگر در مقایس بالا به نایلون نیاز دارید، قیمت اهمیت بیشتری دارد پس نایلون های درجه دو انتخاب بهتری است. نایلون های بازیافتی و ضایعاتی برای آشپزخانه و صنایع غذایی و دارویی به هیچوجه کاربردی ندارد. کیسه فریزر، دستکش یکبار مصرف و محصولات خانگی را از نایلون نو و درجه یک تهیه کنید. به طور خلاصه نایلون درجه 2 به این شکل است:

  • کدر و دارای دون دون و بافت ناهمگون است
  • رنگ های تیره و عموما مشکی و مات دارد
  • بوی تند و نامطبوع و زننده منتشر می کند

امتیاز 0.00 از 0 رای


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *