محصولات

نایلون شرینگ یا فیلم شیرینگ چیست و چه انواعی دارد؟

کاربرد فیلم شرینگ

محصولات بسته بندی باید سالم و بدون پارگی و سوراخ به دست مصرف کننده برسد در حالیکه اغلب بسته بندی ها در فرایند حمل و نقل دچار آسیب می شوند. عملیات شیرینگ کردن ساده ترین و بهترین فرایند در صنایع است که طول عمر و کیفیت بسته بندی را تضمین می کند. فیلم شیرینگ یا نایلون شیرینگ، بسته بندی محصولات را متحول کرده و از هزینه های جانبی کم می کند. فیلم شیرینگ به اسامی مختلفی معروف است پلاستیک بسته بندی، نایلون جمع شونده و نایلون شیرینگ، یک محصول هستند. شیرینگ انواع مختلفی دارد که در این مطلب با آن آشنا می شویم.

فیلم شیرینگ یک نایلون ساده نیست و از نظر ساختار شیمیایی با دیگر پلاستیک ها تفاوت دارد. این محصول به صورت رول تولید می شود و کاربرد ساده ای دارد. نکته مهم در منبع گرمایشی است که در فرایند شیرینگ کردن، استفاده می شود. نایلون شیرینگ یک پوشش پلاستیکی کاملا شفاف است و سرتاسر بسته بندی محصول را می پوشاند.

فیلم شیرینگ چیست؟

شیرینگ نوعی فیلم پلاستیکی است که هنگام تابش حرارتی، منقبض و سخت و محکم می شود. پلاستیک های جمع شونده ای که سرتاسر بسته بندی محصولات را پوشش می دهند، نایلون یا فیلم شیرینگ نام دارند. شیرینگ ها از مواد پلیمری هستند که در نهایی کردن بسته بندی کاربرد گسترده ای دارند. عملیات شیرینگ کردن تحت تاثیر گرما و با استفاده از دستگاه انجام می شود. شیوه های دستی نیز  برای گرمادهی نایلون شیرینگ مورد استفاده است. تنوع زیادی در محصولات شیرینگ وجود دارد که کاربرد آن را متنوع تر کرده است.

فیلم شیرینگ نوعی نایلون است که شکل رولی تولید می شود. در مرحله آخر بسته بندی، عملیات شیرینگ کردن انجام می شود. نایلون پوشش سرتاسری در محصول ایجاد می کند و فیلم شیرینگ با روش های مختلف سخت و محکم می شود. عبور از تونل حرارتی، استفاده از تفنگ حرارتی گازی یا الکتریکی، نوار نقاله و … در فرایند شیرینگ نقش دارد.

کیسه فریزر رولی ضخیم نیم کیلویی

119,900 تومان
کیسه فریزر رولی ضخیم نیم کیلویی برای ذخیره و نگهداری مواد غذایی. این محصول به لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.

کیسه زباله رولی متوسط۷۰×۵۰ سانتیمتر زرد رنگ ۵۰ عددی

96,900 تومان
کیسه زباله رولی متوسط در ابعاد ۷۰×۵۰ سانتیمتر زرد رنگ ۵۰ عددی برای منازل و محیط کاری. فروش کیسه زباله رولی با کیفیت عالی

سفره یکبار مصرف مدل نگار

62,900 تومان
سفره یکبار مصرف دارای پرفراژ با عرض ۱۰۰ سانتی‌متر و طول ۲۵ متر؛ دارای چاپ رنگی؛ سفره یکبار مصرف ۲۵ متری؛ ۲۵ قطعه هر قطعه ۱۰۰ در ۱۰۰ سانتی‌متر؛

کیسه زباله بندار سایز کوچک ۶۰×۵۰ سانتیمتر

84,900 تومان
کیسه زباله بنددار کوچک   قابلیت تعویض روزانه را دارد. کیفیت کیسه زباله های کوچک بنددار عالی است. جنس مقاوم این کیسه‌ها از پاره‌شدن و نشت زباله‌ها جلوگیری می‌کند.

کیسه زباله بندار سایز بزرگ ۸۰×۶۵ سانتیمتر

84,900 تومان
کیسه زباله بندار سایز بزرگ برای اماکن عمومی و فضای باز مناسب است. کیسه های زباله وستا ضخیم و مقاوم هستند و دچار نشتی و پارگی نمی شوند.

دستکش اقتصادی 100 عددی

36,900 تومان
دستکش یکبار مصرف وستا برای مصارف عمومی و خانگی با قیمت رقابتی موجود شد. کیفیت محصول تضمینی و بدون ایراد و اشکال است.

فیلم شیرینگ

ویژگی‌های فیلم شیرینگ

برای اینکه بسته بندی محصولات دچار آسیب نشود، پروسه شیرینگ ضروری است. با توجه به تفاوت در ضخامت، شفافیت، ساختار، نیروی کششی و غیره، لازم است تا نایلون مناسب تهیه شود. محصولات پروتئینی، میوه و سبزیجات نسبت به محصولات دیگر حساس تر هستند. فود گرید بودن نایلون شیرینگ در صنایع غذایی اهمیت زیادی دارد. فیلم های pvc به دلیل ایجاد مواد مضر در گرمادهی، مناسب استفاده دز صنایع غذایی نیستند.

برخی از ویژگی های فیلم شیرینگ عبارتند از:

 • قابلیت جمع شوندگی
 • مقاومت در برابر کشیدگی، پارگی و سوراخ شدن
 • استحکام کششی بالا
 • ضد مه و بخار رطوبت
 • جلوگیری از انتشار بو

عملیات شیرینگ کردن

انواع فیلم شیرینگ کدامند؟

نایلون های شیرینگ به صورت رول های تیوبی تولید می شوند. این محصولات چند لایه و پهن هستند. جنس مواد اولیه شیرینگ ها یکسان نیست. کیفیت و استحکام کششی نایلون های شیرینگ با توجه به مواد اولیه، متفاوت است. سه نوع متفاوت از نایلون شیرینگ کاربرد وسیع تری دارد که این ها هستند:

 • پلی‌وینیل‌کلراید
 • پلی‌الفین
 • پلی‌اتیلن

فیلم شرینک پلی وینیل کلراید (PVC)

نایلون پی وی سی بیش از سایر متریال برای شیرینگ کردن استفاده می شود. شیرینگ PVC بادوام و ضخیم است و برای سازه های سخت، کاربرد بیشتری دارد. بسته بندی محصولات ساختمانی با فیلم شیرینگ پی وی سی مقرون به صرفه و اقتصادی است. علاوه بر ساخت و ساز در لوازم خانگی، مراقبت های بهداشتی و خودروسازی نیز از این محصول برای بسته بندی استفاده می شود.

فیلم شیرینگ PVC دارای معایب زیادی است و نباید برای بسته بندی اقلام خوراکی استفاده شود. هنگام گرم شدن و در فرایند شیرینگ کردن، بوی آزار دهنده و مضری از نایلون تولید می شود. ترکیبات شیمیایی نایلون پی وی سی، تحت گرما تجزیه می شود و نوعی گاز تو.لید می کند. گاز به وجود آمده در فرایند بسته بندی، برای سیستم تنفس، مضر است. کارگاه های بسته بندی با نصب تهویه تا حدودی این مشکل را کاهش می دهند. فیلم شیرینگ PVC برای بسته بندی مواد غذایی مناسب نیست اما کاربردهای زیادی دارد از جمله:

 • بسته‌بندی CD و DVD و بسته های نرم افزای و سخت افزاری
 • پوشش کیسه های خون و بخش های مراقبت بهداشتی
 • خودرو و بسته بندی قطعات ماشین
 • بسته بندی لوازم الکترونیک

برخی از معایب نایلون PVC عبارتند از:

 • ساختار شکننده در برابر سرما و گرما( چروکیدگی)
 • احتمال پارگی و سوراخ شدن به دلیل شکنندگی ساختاری
 • غیر قابل بازیافت و افزایش زباله
 • تولید بوی ناخوشایند و سمی در پروسه گرمادهی

انواع فیلم شرینگ

پلی‌الفین (POF)

فیلم شیرینک پلی الفین یکی از ایمن ترین نایلون ها برای بسته بندی مواد غذایی است. پلی الفین به طرز باورنکردنی شفاف و با دوام است و برای حفظ کیفیت مواد غذایی کاربرد فراوانی دارد. استحکام POF بسیار زیاد است و در ضخامت های بسیار کمتر نیز قابل تولید است. این محصول در برابر نفوذ آب مقاومت بالایی دارد و برای آب بندی بسته بندی گزینه مناسبی است.

قابلیت شکل پذیری و انعطاف پلی الفین زیاد است. هزینه مناسب شیرینگ گردن با دستگاه در این محصول، موجب افزایش کاربری آن شده است. در مواردی که نیاز به بسته‌بندی صاف و بدون حباب باشد همیشه فیلم شیرینگ پلی الفین ارحجیت دارد. نایلون های پلی الفین قابل بازیافت هستند و از چرخه زباله خارج می شوند. برخی از کاربردهای شیرینگ پلی الفین عبارتند از:

 • بسته‌بندی مواد غذایی
 • پوشش اسباب بازی ها
 • بسته بندی کتاب
 • اقلام و خرده ریزهای مختلف
 • جلد آبنبات

پلیمر بسته بندیپلی اتیلن (PE)

Polyethylene برای بسته‌بندی محصولات کاربرد زیادی دارد. انواع پلی اتیلن تولید شده که هر کدام ویژگی های متفاوتی دارند. فیلم شیرینگ و استرچ بسته‌بندی هر دو از این ماده ساخته می شوند. میزان انعطاف پذیری، شفافیت و ضخامت شیرینگ پلی اتیلن با توجه به ساختار آن تفاوت دارد. رایج ترین اشکال پلی اتیلن عبارتند از:

 • پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)
 • پلی اتیلن کم چگالی (LDPE)
 • پلی‌اتیلن خطی با چگالی کم (LLDPE)

فیلم شیرینگ یکی از بهترین نایلون‌ها برای بسته‌بندی محصولات است. نایلون های شیرینگ در مقایسه با پلاستیک های دیگر، به دما حساس تر هستند. بسته‌بندی شیرینگ در صنایع از جمله پوشاک، غذایی، دارو و بهداشتی استفاده می شود. بیشترین کاربرد فیلم شیرینگ pvc در لوازم خانگی و ساخت و ساز است. این محصولات مناسب استفاده در صنعت غذا و دارو نیستند. شیرینگ پلی الفین مناسب ترین متریال برای استفاده در صنایع غذایی است که مواد سمی و مضر به محصولات وارد نمی کند.

امتیاز 0.00 از 0 رای


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *