خانه و آشپزخانه, محصولات

نایلکس چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد نایلکس در آشپزخانه

کیسه های پارچه ای و زنبیل خرید، به قصه ها پیوسته اند. این روزها برای حمل وسایل خرید، از کیسه های پلاستیکی استفاده می شود. پلاستیک ها نوعی پلیمر هستند که کاربرد گسترده ای در صنایع دارند اما پلاستیک های نایلکس، استفاده عمومی تری دارند. محصولات پلیمری یا پلاستیک دارای کیفیت و جنس مشابه نیستند. با افزودن برخی مواد در تولید می توانید ویژگی های سختی یا نرمی پلاستیک ها را تغییر داد. نایلون و نایلکس نیز دو نوع متفاوت از محصولات پلاستیکی هستند از نظر مواد اولیه تفاوت دارند. نایلکس چیست و چه تفاوتی با نایلون دارد؟ در این مطلب از مجله اینترنتی وستا به این موضوع پرداخته شده است.

کیسه های حمل بار پر مصرف ترین نوع نایلکس هستند که از مواد پلیمری و عموما پلی اتیلن سنگین تولید می شوند. شرکت های مختلف فر مولاسیون انحصاری برای مواد اولیه و رنگ و غیره دارند که منجر به محصولات نایلکس با خصوصیات ظاهری متفاوتی می شود. به طور معمول حدود 80 درصد از مواد اولیه در تولید نایلکس از پلی اتیلن سنگین است و 20 درصد باقیمانده اختصاص به پلی اتیلن سبک دارد. افزودن درصدی پلی اتیلن سبک به مواد اولیه پلاستیک موجب می شود تا نایلکس کمی نرم و براق شود و دوخت پذیری بهتری داشته باشد.

پیش از این کیسه زباله و پلاستیک های حمل بار همگی از پلی اتیلن سبک تولید می شد اما امروزه همه نایلکس ها دارای درصد بالایی از پلی اتیلن سنگین هستند. نام های عمومی نظیر مشما یا پلاستیک فروشگاهی یا کیسه پلاستیک حمل بار و غیره همگی اشاره به محصولی به نام نایلکس دارد

کیسه زیپ‌دار سایز متوسط 25 عددی

76,900 تومان
کیسه زیپ دار وستا ضخیم و کاربردی. زیپ کیپ وستا در ابعاد 20*25 تولید شده. جهت اطلاع خریداران عمده، کیسه های زیپ دار در کارتن 40 تایی موجود شد.

سفره یکبار مصرف مدل نگار

62,900 تومان
سفره یکبار مصرف دارای پرفراژ با عرض ۱۰۰ سانتی‌متر و طول ۲۵ متر؛ دارای چاپ رنگی؛ سفره یکبار مصرف ۲۵ متری؛ ۲۵ قطعه هر قطعه ۱۰۰ در ۱۰۰ سانتی‌متر؛

کیسه فریزر 250 عددی

84,900 تومان
کیسه فریزر 250 عددی وستا به سادگی دپار پارگی نمی شود. قیمت کیسه های فریزی 250 عددی در کارتن 20 تایی اقتصادی

کیسه زباله بندار سایز بزرگ ۸۰×۶۵ سانتیمتر

84,900 تومان
کیسه زباله بندار سایز بزرگ برای اماکن عمومی و فضای باز مناسب است. کیسه های زباله وستا ضخیم و مقاوم هستند و دچار نشتی و پارگی نمی شوند.

سفره یکبار مصرف مدل لیندا

109,900 تومان
سفره یکبار مصرف مدل لیندا مناسب استفاده در آشپزخانه منازل و ادارات. سفره های وستا لیندا دارای جنس مقاوم و چاپ رنگی و متنوع.هستند.

کیسه فریزر تقویمی

39,900 تومان
کیسه فریزر تقویمی محصولی کاربردی از فروشگاه اینترنتی وستا. این محصول بدون نشت است و  کیفیت درجه یک دارد. قیمت کیسه زباله اقتصادی

فرق نایلکس و نایلون چیست

عوامل تاثیرگذار در کیفیت نایلکس

کیفیت حرف اول را در هر محصولی می زند اگر نایلکس کیفیت مناسبی نداشته باشد، کاربرد خوبی هم ندارد. محصولات با کیفیت استحکام و مقاومت بهتری دارند. سه عامل در کیفیت نایلکس تاثیرگذاز است این عوامل عبارتند از:

مواد اولیه نایلکس چیست؟

جنس مواد اولیه مهم ترین مورد در کیفیت نایلکس است. پلی اتیلن سنگین برای تولید محصولات نایلکس استفاده می شود ولی درصد این ماده، همیشه یکسان نیست. در شرایط ایده آل نسبت 80 به 20 بهترین انتخاب است به این صورت که 80 درصد پلی اتیلن سنگین در کنار 20 درصد پلی اتیلن سبک در ترکیب مواد اولیه استفاده شود. محصول نهایی به لحاظ لطافت و شکل ظاهری کیفیت قابل قبولی دارد.

نوع دوخت نایلکس چیست؟

نسبت توصیه شده در بخش قبل، روی دوخت پذیری نایلکس نیز اثر گذار است و به راحتی می توان دوخت را انجام داد. نوع دوخت نیز دومین عامل در تعیین کیفیت نایلکس است. دوخت نامناسب، میزان استحکام کیسه نایلکس را کاهش می دهد و محصول نهایی به راحتی پاره می شود. این کیسه ها مقاومت کمی دارند و برای حمل وسایل مناسب نیستند.

نوع دستگاه تولید نایلکس چیست؟

برای تولید محصولات نایلون، پلاستیک و نایلکس از دستگاه مخصوص استفاده می شود. دستگاه سه لایه برای تولید نایلکس، بهترین است و کیفیت محصول را تضمین می کند. یک دستگاه خوب در مراحل برش، دوخت، چاپ و غیره، تاثیر خودش را نشان می دهد. برخی از دستگاه های چاپ نایلکس کیفیت بالاتری دارند و تا 8 رنگ را پشتیبانی می کنند این امر در تولید نایلکس های تبلیغاتی اهمیت زیادی دارد.

نایلکس چیست؟

کاربرد نایلکس چیست؟

برخلاف نایلون، نایلکس کاربرد عمومی دارد و اغلب افراد با یکی از انواع نایلکس سر و کار دارند. شاید به طور روزانه بارها از نایلکس فروشگاهی و کیسه حمل خرید استفاده کرده باشید. نایلون ها بیشتر کاربرد خاص دارند و در شرایط ویژه استفاده می شوند برای مثال از پلاستیک کشاورزی نوعی نایلون عریض است که در کشاورزی و گلخانه داری کاربرد زیادی دارد. نایلکس ها کاربرد وسیع تری دارند و حتی به خانه و آشپزخانه هم راه پیدا کرده اند.

نایلکس دسته دار برای حمل میوه و تره بار عالی است و مقاومت و استحکام بالایی دارد. این محصول ضخیم و با کیفیت است در همه فروشگاه ها هم پیدا می شود. مصارف خانگی نایلکس ها بسیار گسترده تر است. کیسه زباله های مشکی و ضخیم، نایلکس های حمل وسایل خرید، سفره یکبار مصرف و غیره همگی از جنس نایلکس هستند. بیشترین کاربرد نایلکس برای مصارف خانگی و فروشگاهی است. نایلکس فروشگاهی در این موارد استفاده می شود:

 • نایلکس پوشاک
 • کیسه های حمل بار

فرق نایلکس و نایلون چیست؟

نایلون و نایلکس هر دو پلاستیک هستند ولی در بسیاری جهات با یکدیگر فرق دارند. این تفاوت ها باعث شده که هر کدام کاربرد متفاوتی داشته باشند. برای مثال نایلون برای پلاستیک حمل بار زیاد مناسب نیست. تفاوت نایلکس و نایلون در این موارد است:

 • نایلون ها از پلی اتیلن سبک و نایلکس ها از پلی اتیلن سنگین تولید می شوند
 • محصولات نایلکس ظاهر مات تری دارند از نایلون ها براق هستند
 • نایلون ها همیشه از نایلکس، انعطاف پذیری و نرمی بیشتری دارند
 • نایلکس قابلیت تولید در ضخامت های متنوع را دارد اما محصولات نایلون را نمی توان خیلی نازک، تولید کرد
 • هر دو چاپ پذیری دارند اما چاپ نایلون با رنگ روغنی و  نایلکس با رنگ های pvc امکان پذیر است
 • مقاومت کششی نایلون از نایلکس بیشتر است
 • نایلکس برای حمل مواد سنگین، مناسب تر است و استحکام بیشتری از نایلون دارد
 • مورد آخر مربوط به صدای این محصولات است. نایلکس ها موقع مچاله شدن صدای بیشتری دارند

کاربرد نایلکس چیست؟

انواع نایلکس از نظر شکل ظاهری

فروشگاه ها با توجه به محصولاتی که دارند از انواع نایلکس استفاده می کنند. برای مثال در فروشگاه های عرضه کننده پوشاک، معمولا از مدل های دسته موزی ( یا دسته تقویت) استفاده می شود اما نایلکس حمل بار همیشه دسته دار است. شکل ظاهری نایلکس ها با هم تفاوت دارد و این به دلیل کاربری متفاوت آن است. نایلکس های دسته دار از همه انواع دیگر، پر مصرف تر هستند اما آیا می دانید انواع دیگر نایلکس چیست؟ از روی دسته می توان نایلکس ها را این طور دسته بندی کرد:

 • نایلکس ساده دسته رکابی
 • دسته دار چاپی
 • نایلکس دسته زنبیلی
 • انواع دسته رکابی
 • دسته تقویت
 • نایلکس دسته موزی

نایلکس بی رنگ و شیری و مشکی هم برای مصارف گوناگون تولید شده. این محصولات در انواع دسته دار و بی دسته وجود دارند.

نظرتان در مورد جایگزین کردن کیسه پارچه ای با نایلکس چیست؟

امتیاز 0.00 از 0 رای


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *