محیط زیست, مقالات

تفکیک زباله از خانه (مبداء)

تفکیک زباله از خانه (مبداء)

تا سخن از تفکیک زباله در منزل به میان می آید عده ای از شهروندان و هم وطنان فکر میکنند این کار فرآیندی پیچیده ، سخت و زمان بر است اما بر خلاف تصور این کار بسیار ساده بوده و پس از چند بار انجام به یک عادت بسیار خوب و راحت بدل میشود.

چگونه تفکیک زباله را در منزل انجام دهیم؟

جمله پیشگیری بهتر از درمان است در مورد جداسازی زباله نیز صدق میکند، در واقع هرچه سعی کنیم زباله کمتری تولید کنیم در ادامه نیز برای تفکیک و بازیافت  آنها زحمت و زمان کمتری نیاز است .

هر چه زباله کمتری که از شیشه کاغذ و نایلون در تهیه آنها استفاده شده را مصرف کنیم در هنگام جداسازی نیز کار کمتری داریم اما بخشی از این جلوگیری اجتناب ناپذیر است ولی با استفاده بیشتر از غذای خانگی و مصرف نکردن غذاهای فست فود نیمه آماده و آماده خود به خود بخشی از زباله که حاصل ظروف یکبارمصرف است را کاهش میدهیم .

تفکیک زباله از منزل کار سخت و پیچیده ای نیست!!

اولین قدم این است که تمامی زباله های خانگی را به صورت درهم و در یک کیسه زباله نریزیم و در خانه حداقل دو کیسه زباله برای جداسازی زباله های تر و خشک داشته باشیم .

بیشتر مواد غذایی که پسماند میوه های و مواد خوراکی هستند جز زباله های تر می باشند و اکثر آنها توانایی تبدیل شدن به کود و کمپوست را دارا می باشند، البته با توجه به زندگی آپارتمانی امروز و نبودن فضا استفاده از این زباله ها به عنوان کود و کمپوست در واقع دفن کردن آنها در زمین تقریبا کار محالی است اما همین که زباله های تر و خشک را از هم جدا کنیم قدمی برزگ برای حفظ محیط زیست  برداشته ایم و کمک شایانی به فرآیند صنعت بزرگ بازیافت کرده ایم .

اما زباله های خشک که شامل انواع قوطی و ظروف فلزی کنسروجات ،کاغذ و جعبه محصولات پلاستیکی و نایلونی می شوند را در دسته بندی زباله های خشک قرار میدهیم و در صورت تفکیک شدن دوباره وارد چرخه صنعت میشوند و از ورود آنها به طبیعت و سالها ماندن آنها در بستر محیط زیست جلوگیری میشود.

اما نکته بسیار مهم جداسازی زباله های خطرناک از زباله های خشک و تر است زباله های خطرناک که شامل پسماند های بیمارستانی انواع باتری های یکبارمصرف و غیره میشوند در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی و ایمنی در هنگام تفکیک و ورود آنها همراه زباله های تر به طبیعت میتواند خسارات جبران ناپذیری را به محیط پیرامون ما وارد کند.

تفکیک زباله در دیگر کشورها به چه صورت است؟

پیشرو ترین کشور جهان از منظر تفکیک و بازیافت زباله کشور سوئیس است. در این سرزمین مردم با همکاری دولت بهترین و پیشرفته ترین فرآیند بازیافت پسماند را اجرا میکنند. در سوئیس حتی روغن های مصرفی مردم نیز بازیافت میشود در اغلب فروشگاه های بزرگ و کوچک سطل های زباله مخصوص تفکیک وجود دارد. حتی ریختن زباله در سوئیس جرم محسوب میشود و جریمه مالی دارد همچنین با توجه به گران بودن هر کیسه زباله که بالغ بر یک یورو است مردم ترغیب و تشویق به تولید زباله کمتر میشوند.

در دانمارک نیز روش و الگوی کم نظیری برای تفکیک زباله وجود دارد و دولت از صنایعی که زباله کمتری تولید میکنند حمایت های گوناگونی میکند و حدود یک درصد از جمعیت شاغلین در این کشور در صنعت بازیافت فعال هستند. از همین رو دانمارک را کشور پاک و سبز نیز می نامند، اما نه تنها کشورهای اروپایی قدم های بلندی در این زمینه برداشتند کشور سنگال نیز با انتقال دانش و تکنولوژی از کشور آلمان یکی از پیشرو های این عرصه است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *