استانداردها, مقالات

استاندارد ایزو 10002 چیست؟

استاندارد ایزو 10002 چیست؟
استاندارد های رضایت مندی مشتری مثل ISO 10002 و ISO 10004 و همچنین ISO9001 به هر سازمان و شرکتی کمک میکنند تا بتواند به صورت کاملا به روز و حرفه ای و با هوشمندی در راستای جلب رضایت مشتری قدم بردارند در ادامه توضیح مختصری از این استاندارد را بخوانید.
استاندارد ایزو 10002 دستورالعملی برای طراحی یک سیسم یکپارچه و اثر بخش با کارآمدی بالا برای رسیدگی به فرآیند جمع آوری و رسیدگی به شکایات مشتریان در تمامی سازمان های تجاری و خدماتی و حتی تجارت الکترونیک است.اهداف این استاندارد یاری رساندن به تمامی ذینفعان یک سازمان از جمله مشتریان، زنجیره تامین و کانال های فروش است. هنگامی که مشتری یا ذینفعی شکایت یا عدم رضایت کامل از یک سازمان دارد این نقطه نظرات میتواند کمک شایانی به سازمان در راستای شناسایی نقاط ضعف مشکلات و در نهایت رسیدن به راه حل هایی جهت ارتقا سطح کیفیت کالا یا خدمات به سازمان کرده همچنین باعث حفظ و افزایش مشتریان و همچنین افزایش حسن شهرت و اعتبار یک سازمان باشد.
فرآیند رسیدگی به شکایات دریافتی :
استاندارد ایزو 10002 و استاتدارد های مشابه بین المللی به دلیل رویکرد سیستم یکپارچه و نظام مند در مواجه با شکایات میتوانند به راحتی مورد استفاده سازمان قرار گرفته و این استاندارد بیشتر برای سازمان هایی که تولید محور هستند کارایی دارد.
شکایات مشتریان مانند تیغ دو لبه ای هست که میتواند هم باعث کاهش مشتریان و در صورتی که به موقع شناخته و رفع گردد باعث تبدیل عدم رضایت به رضایت مندی و ارتقاء سطح کیفی تولیدات شود سیستم منظم رسیدگی به شکایات مشتری نیاز حیاتی هر واحد تولیدی است که استاندارد ایزو 10002 به خوبی میتواند پاسخگوی این نیاز اساسی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *